God tidlig påske!!
(Tak HanneB fordi du gjorde mig opmærksom på at jeg ikke kun havde knipset en stor skyring ;) )
Og nogen små kattelegetøj, med katteurt indeni ! Tro mig, de virker!! ;) Min Miss Mis, fik een at lege med og gik helt agurk. Og senere kom hun og ville overfalde hele æsken med urter !!
Nu har jeg så lige været ude og handle. Deriblandt en lille smut ind i genbrugsbutikken. Det er altid sjovt at se om man kan få lidt med hjem, til det kreative.
Maden skal på bordet inden længe, så jeg må hellere igang. Det står på mexicanske pandekager med salat og kryderfars her :)
Nanna og Mette havde begge valgt en korsage, eller meget lignende. Nanna's helt i glat snit uden så mange dikkedarer. Dog med stivere... "Hvad HAR du lokket mig ud i Nansen?!"
Mette's, ja den glæder jeg mig til at vise jer. For de har bare bakset med metervis af tyl, som er lagt i sirlige folder hen over korsagens forstykke. WOW! Nu foregår der vist en kamp mellem englen på den ene skulder og dæmonen på den anden, om hvorvidt der skal sys perler på også ;)
Julie har valgt en smuk enkel kjole med empiresnit og et diamantspænde, fundet i butikken, midt på. Som sjovt nok matcher totalt til hendes sko.
Nanna's nederdel bliver i en flot snit, der er kortest fortil og længere bagtil, med en længde til knæene foran. Inderst et lag satin med vidde og dernæst 2-3 lag tyl. Det skal vist ses førend man kan se det smukke i det ;)
Men vi må tilstå at vi fik vores sag for, Nanna og jeg. Jeg har aldrig prøvet at lave en korsage før, og tog derud i den tro at vi da blev færdige idag med Nanna's tøj! Jeg skulle blive MØJ klogere ;) For sådan en sag tager alligevel en pæn portion tid! Så vi tog hjem med en korsage der ikke var færdig og en nederdel der end ikke er påbegyndt ;)
Vi har en dag til gode endnu, og jeg glæder mig meget til at fortsætte projekt Konfirmationskjole!
Tak til jer alle, Dorthe, Marlene, Julie og Inger, Mette og Jonna... i har alle været super dejlige at være sammen med!
Som i nok fornemmer, er der en bagtanke med denne post. ;);)
Mon der er nogen derude der allerede har lavet een lignende? og som vil dele fremgangsmåden?
Jeg gider ikke diverse stropper og lukninger. Det synes jeg næsten altid er bøvlet. Så hellere et "slim fit"... altså så den LIGE passer, så man skal skubbe iPod'en ud.
Gode råd, fif og ideer modtages med kyshånd!! Eller har du allerede lavet een, som jeg ikke kan leve uden... kan vi måske finde ud af et bytte med noget? :)
Og det vigtigste igår, var dette grå Lucca, til Nanna's Haven tørklæde! :) Så jeg har egentlig slet ikke tid til at sidde her jo. Jeg burde strikke på tørklædet!
Så nu har jeg købt sådan et sæt søde stoppere her. Der gerne skulle forhindre flere tabte masker ;)
Ellers foregår dagen næsten sådan her, efter diverse indkøb for magens far!! Miss Mis har fundet et solstribe at slænge sig i :) Hun lå og roterede som en gris over et bål !! Det var vældig underholdende at se på, men også misundelsesværdigt...
Jeg vil være kat i mit næste liv!